Transport i nocleg dla pracowników oddelegowanych bez PIT
Do elementów wynagrodzenia pracownika oddelegowanego do pracy za granicą nie można zaliczyć świadczeń wypłaconych na poczet zakwaterowania i transportu lub ekwiwalentów za zapewnienie tych świadczeń w naturze.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).
Spółka z siedzibą w Polsce świadczy usługi z zakresu montażu, remontu oraz konserwacji linii produkcyjnych. W ramach świadczonych przez siebie usług spółka realizuje zadania zarówno w Polsce, jak i za granicą – głównie w krajach Unii Europejskiej. W przypadku kontraktów zagranicznych spółka wysyła swoich pracowników na tzw. oddelegowania, tj. wyjazdy nie odbywają się na podstawie polecenia podróży służbowej, lecz na podstawie stosownego aneksu do umowy o pracę zmieniającego miejsce wykonywania pracy, które co do zasady jest określone jako siedziba pracodawcy.
Spółka zwróciła się z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej odnośnie do tego czy nocleg zapewniany pracownikom przebywającym na oddelegowaniu według zasad wskazanych powyżej będzie stanowić dla pracowników przychód ze stosunku służbowego określony w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT i czy od tak zakwalifikowanego przychodu należy obliczać i pobierać od pracownika zaliczkę na podatek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta